Dec 17

RyanairRyanair jest największą w Europie tanią linią lotniczą. Konkuruje z nią zarówno na kontynencie, jak i polskim rynku tanich lotów przewozów pasażerskich, węgierski niskokosztowy przewoźnik Wizz Air. Irlandzkie linie dysponują w Polsce jedną bazą i serwują z naszych lotnisk bogatą siatkę połączeń. Wizz Air tych baz w naszym kraju ma pięć, a jego kierunki należą do najbardziej pożądanych.

Druga baza w przyszłym roku

Ryanair podjął decyzję otworzenia w przyszłym roku swojej drugiej bazy w Polsce, wybierając sobie na nią Lotnisko Kraków Balice. Będzie to już 53 europejska baza tych linii lotniczych. W krakowskim porcie lotniczym mają nocować dwa Boeingi 737-800 tego irlandzkiego przewoźnika. Tania linia lotnicza Ryanair ze staropolskiej stolicy Polski będzie obsługiwać 31 tras. Wybór Krakowa na bazę nikogo nie zaskoczył, ponieważ od paru lat toczą się na ten temat rozmowy. Od niedawna krakowskie lotnisko jest jednym z głównych portów tej linii w Polsce. Z pewnością umocni się na nim Ryanair jako na pozycji lidera. Obecnie z i do Balic obsługuje on 1,3 mln osób rocznie, czyli ok. 40 proc. krakowskich pasażerów. Prognozy na przyszły rok przewoźnik snuje takie, że obsłuży około połowę całego ruchu w Balicach, czyli o ok. 300 tys. więcej niż dotychczas. Kraków dzięki bazie Ryanaira z pewnością zyska też i na prestiżu.

Uzasadnione kontrowersje

Miasto z publicznej kasy, póki co tylko za cztery dodatkowe tanie loty Ryanaira i nieco lepsze godziny lotów, musi wydać co najmniej 3 mln zł rocznie. Biorąc pod uwagę katastrofalną sytuację finansową Krakowa jest to dość kontrowersyjna sytuacja i zbyt droga dla miasta inwestycja. Mimo sporych kosztów baza tego przewodnika w Krakowie jest dla niego sukcesem. Ryanair również zyskuje stacjonując na krakowskim lotnisku z niezwykle gustownym terminalem, które zazwyczaj obsługują regularne linie lotnicze. Wydawałby się mogło, że baza lotnicza jest pewnego rodzaju gwarancją stabilności, jednak irlandzki niskobudżetowy przewoźnik pokazał w przeszłości, że potrafił swoją nowo otwartą bazę skasować dosłownie w ciągu kilku tygodni w przypadku, gdy jego żądania finansowe nie zostały zrealizowane. Cztery lata temu Ryanair spełnił swoją groźbę zaprzestania obsługi Balic, kiedy lotnisko na jego życzenie nie obniżyło na zimę opłat lotniskowych. Zawiesił wówczas operacje z Krakowa na kilka tygodni. Irlandzkie tanie linie lotnicze są wymagające, potrafią też być kapryśne, a nawet bezlitosne.

Więcej połączeń

Od nowego letniego rozkładu lotów, który zacznie obowiązywać pod koniec marca 2013 r. Ryanair zbazuje swoje dwa samoloty w krakowskim porcie lotniczym. Przewoźnik zapowiedział uruchomienie z tego lotniska czterech nowych kierunków do: Dortmundu, Manchesteru, Goteborga i na grecką wyspę Kos. Zwiększy również częstotliwości lotów do Oslo, Rzymu i East Midlands. Siatka połączeń oferowanych przez Ryanaira z Krakowa tras wyniesie 31 kierunków.


Comments are closed.

X