Aug 3

baliceKto z nas nie chciałby szybko i sprawnie dojechać na lotnisko, omijając korki i niepotrzebne przystanki? Taką możliwość już we wrześniu otrzymają klienci portu lotniczego Kraków Balice. Wszystko za sprawą inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe w stolicy Małopolski.

Trwające prace obejmują linie kolejowe w obrębie aglomeracji, nowe przystanki, drugą linię na trasie Kraków Mydlnikamia – Kraków Balice, a także zelektryfikowanie całego 12 km odcinka. PLK wydadzą w sumie 350 mln zł, część środków pochodzi z dotacji unijnych. Modernizacji ulegają właśnie 3 przystanki, otrzymają nowe wiaty, wygodne ławki, oświetlenie ledowe i elektroniczny system informacji pasażerskiej. Przede wszystkim staną się przyjazne dla pasażerów niepełnosprawnych, wszystko po to by ułatwić im korzystanie z transportu kolejowego. Ponadto tor przy lotnisku zostanie wydłużony o 500 metrów, co skróci drogę między końcowym przystankiem a wejściem na terminal. Wszelkie zabiegi mają jeden główny cel, skrócić czas przejazdu z centrum miasta do portu lotniczego Balice do magicznych 20 minut.

Zmiana linii ze spalinowej na elektryczną oznacza wymianę taboru, nowe elektryczne pociągi będą rozwijały maksymalną prędkość 80 km/h. Dzięki drugiemu torowi pociągi SKA (Szybka Kolej Aglomeracyjna) będą mogły kursować częściej i staną się atrakcyjną propozycją dla pasażerów komunikacji miejskiej. Odcinek między Krakowem Głównym a portem lotniczym Balice gotowy będzie pod koniec września.

Rozwój sieci połączeń aglomeracyjnych w województwie małopolskim trwa od kilku lat. 3 lata temu odnowiono trasę z Krakowa Bieżanowa do Wieliczki i dziś podróż trwa zaledwie 21 minut. Podobnie jak podczas bieżącej modernizacji, wtedy także wyremontowano perony, postawiono nowe przystanki i wiaty, co spotkało się z zadowoleniem pasażerów, bowiem komfort podróżowania zmienił się diametralnie.

W planach są kolejne inwestycje narodowego zarządcy infrastruktury kolejowej, wśród nich między innymi łącznica kolejowa Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki, która jest częścią planu mającego na celu skrócenie czasu przejazdu między stacjami Kraków Główny Osobowy i Kraków Bonarka, oraz poprawie komfortu podróżowania w stolicy Małopolski.

Na połączenie kolejowe od lat czekają Katowice i lotnisko Pyrzowice, które od miasta oddalone jest o 30 km i obecnie poza samochodem można się tam dostać kursującym co 2 godziny autobusem. Niestety rozmowy, plany, konsultacje ciągle trwają a linii kolejowej wciąż nie ma.

balice


Comments are closed.

X